راهنمای ساده دیافراگم، سرعت شاتر و حساسیت در عکاسی دیجیتال

اگر جزو عکاسان تازه کار باشید در اختیار داشتن یک راهنمای ساده برای آموزش نوردهی در عکاسی می تواند یاری کند تاثیر تنظیمات مختلف دوربین DSLR خود را به راحتی درک کنید. هرچند این چارت تنظیم مثلث نوردهی مفید که توسط دنیل پترز (Daniel Peters) در فوتوبلاگ هامبورگ (Fotoblog Hamburg) منتشر شده هیچ توضیحی در خصوص فیزیک نور در عکاسی نمی دهد، ولی دقیقا اتفاقی را که هنگام ور رفتن با تنظیمات دوربین عکاسی دیجیتال خواهد افتاد به شما نشان می دهد.

راهنمای ساده دیافراگم، سرعت شاتر و حساسیت در عکاسی دیجیتال

سه تنظیمی که در این جدول آمده بخش هایی از یک مجموعه هستند که عکاسان به آن مثلث نوردهی می گویند. در تنظیم مثلث نوردهی ISO معرف میزان حساسیت حسگر دوربین دیجیتال به نور است. هرچه حساسیت پایین تر باشد به میزان نوردهی بیشتری برای ثبت تصویر احتیاج خواهد بود و تصویر حاصل نرم تر خواهد شد. از سوی دیگر هرچه حساسیت حسگر بالاتر باشد با میزان نوردهی کمتری می توانید به عکاسی بپردازید، ولی تصویر حاصل خشن تر شده و دارای نویز بیشتری خواهد بود.

دیافراگم ساختاری در لنز دوربین شماست که بسیار شبیه مردمک چشم کار می نماید. دیافراگم با بازتر و بسته تر شدن میزان نور عبوری از لنز را معین می نماید و همچنین بر عمق میدان تاثیر می گذارد. عمق میدان تعداد سوژه های مختلفی (با فواصل متفاوت) را که می توانند به طور هم زمان در حالت فوکوس (واضح) باشند معین می نماید.

آخرین مبحث در آموزش نوردهی در عکاسی سرعت شاتر است که میزان زمان نوردهی یا همان مدت زمان بازماندن شاتر هنگام عکس برداری را معین می نماید. بازماندن طولانی تر شاتر اجازه عبور نور بیشتری را می دهد ولی همچنین می تواند در صورت متحرک بودن سوژه موجب محو شدن آن در عکس گردد.

منبع: BoredPanda

منبع: دیجیکالا مگ

به "راهنمای ساده دیافراگم، سرعت شاتر و حساسیت در عکاسی دیجیتال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای ساده دیافراگم، سرعت شاتر و حساسیت در عکاسی دیجیتال"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید