سیب ارزان؛ بلای جان باغداران

به گزارش وبلاگ ترکیه لحظه آخری، پوپک قاسمی- مشگین شهر- خبرنگار:شهرستان مشگین شهر در استان اردبیل به باغ های سیب خود مشهور است و این شهرستان رتبه هفتم کشور را در فراوری سیب داراست. ارقام مختلف سیب در باغ های مشگین شهر کاشت می گردد، اما سیب قره قرمز یا شکی یکی از خاص ترین ارقام در باغ های مشگین شهر است و شهریور ماه فصل برداشت این نوع سیب در باغ های مشگین شهر است.

سیب ارزان؛ بلای جان باغداران

سال جاری با وجود باردهی مطلوب باغ های سیب در این شهرستان اما قصه پرغصه هر سال در حال تکرار است و باغداران برای فروش دسترنج یک ساله خود نگرانی های زیادی دارند. مشکل فروش محصول سیب به حدی بوده است که به دلیل نبود بازار و سوددهی مناسب، در سال های اخیر باغداران اقدام به قطع درختان سیب خود نموده اند. سال جاری نیز به گفته اهالی، برداشت سیب موسوم به شکی در منطقه در حالی شروع شده که نبود خرید تضمینی، مناسب نبودن وضعیت بازار مصرف، صنایع تبدیلی و مشخص قیمت 2 هزار تومانی برای هر کیلو سیب، باغداران را متضرر نموده است. با این وضعیت بیش از صدها تن سیب در باغ های این شهرستان در معرض فاسد شدن قرار گرفته است.

  • ضرر باغداران

یکی از باغداران می گوید: سیب شکی هواداران زیادی دارد و مرکز فراوری آن باغ های اهر در آذربایجان شرقی و مشگین شهر در اردبیل است و این محصول دارای رنگ، عطر و طعم بسیار مطلوب است، اما از نظر ماندگاری ضعیف است و بیشتر مصرف تازه خوری دارد. عیسی صداقت می افزاید: این نوع سیب به دلیل نداشتن قابلیت نگهداری در سردخانه، در زمان برداشت باید بلافاصله به فروش و مصرف برسد و این مسأله در تامین بازار فروش آن تأثیر می گذارد. در حال حاضر قیمت تمام شده هر کیلوگرم سیب برای باغدار دو هزار تومان برای باغدار است که در بازار نیز نهایتا به همان قیمت به فروش می رود. این در حالی است که دوسوم این هزینه باید صرف کارگر و جعبه گردد که تنها ضرر باغدار را در پی دارد.

  • تأثیر تعرفه گمرکی

یکی از بازاریان خرید میوه نیز اظهار می نماید: بازار سیب شکی هر روز در نوسان است و گاهی تا حد صددرصد در 2 روز قیمت ها تغییر می نمایند. شهروز نوروزی اظهار می نماید: افزایش تعرفه های گمرکی در بازار سیب تأثیر دارد و برای صادرات سیب شکی کیلویی 3300 تا 3400 تومان هزینه گمرک مشخص نموده اند که این تعرفه در کاهش قیمت تأثیر گذاشته است. وی با بیان این که محدود شدن صادرات موجب انباشته شدن ده ها تن از این محصول در منطقه شده است، اظهار می نماید: با توجه به این که هرسال این مسأله در مشگین شهر تکرار می گردد مسئولان باید برای فصل برداشت این محصول برنامه های ملی و فراملی داشته باشند و بدون ضرر باغدار و فساد محصول سیب فراوریی مشگین شهر به بازارهای داخلی و خارجی روانه گردد.

  • مشخص قیمت

فرماندار مشگین شهر درباره مسائل موجود در این شهرستان در فصل برداشت سیب عنوان می نماید: برای حل مشکل سیب مشگین شهر جلسه کمیته قیمت گذاری با حضور مسئولان، تعدادی از باغداران و صادرنمایندگان برگزار گردید و در نهایت قیمت هر کیلو سیب ممتاز قرمز در سر باغ کیلویی 2400 تومان مشخص شده است. اکبر صمدی می افزاید: وضعیت تعرفه گمرکی مشخص شده مختص محصولات این شهرستان نیست و در سراسر کشور وجود دارد. انتظار داریم مسئولان کشوری با توجه به مسائل به وجود آمده برای باغداران تدبیری برای حل آن بیندیشند. وی با بیان این که از 14 هزار هکتار از باغ های شهرستان، نزدیک به 1200 هکتار به درختان سیب اختصاص دارد اظهار می نماید: حدود 60 درصد باغ های مشگین شهر به سیب اختصاص دارد و پیش بینی می گردد 36 هزار تن سیب برداشت گردد.

  • پیگیری به وسیله مجلس

نماینده مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی هم بیان می نماید: در خصوص افزایش تعرفه گمرکی سیب در روزهای گذشته در مجلس تذکر کتبی به وزرای جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت نوشته ام تا هرچه سریع تر نسبت به برطرف این مشکل اقدام نمایند. ولی ملکی می افزاید: محصولات کشاورزی اغلب تنها محل درآمد شهرستان مشگین شهر است و اگر از محصولات خود متضرر شوند شرایط مالی کل شهرستان متاثر می گردد. بنابراین باید همه دستگاه ها دست به دست هم بدهند تا این تلاشگران عرصه فراوری با دلخوشی محصولات را به فروش برسانند و برای فعالیت در سال های آینده دلگرم باشند.

  • احتیاج به راه اندازی صنایع تبدیلی

استان اردبیل در زمینه کشاورزی و باغداری از قطب های فراوری محصول در کشور محسوب می گردد و در بیشتر محصولات جزو 10 استان برتر است. فراوری محصول سیب در ایران هم از نظر مالی و هم از نظر تغذیه بسیار مهم است. طبق یک گزارش، ایران از نظر فراوری سیب رتبه ششم دنیا را داراست و سالانه علاوه بر تأمین مصارف داخلی کشور مقدار زیادی هم به کشورهای خارجی صادر می گردد. شهرستان مشگین شهر قطب فراوری سیب در استان است و با توجه به نوع سیب فراوریی این شهرستان باید هر سال برنامه کامل برای عرضه این محصول به بازار در دستور کار مسئولان قرار گیرد تا باغداران بیش از این از فراوری ناامید و اقدام به قطع درختان ننمایند. فقیر بودن استان اردبیل در زمینه کارخانه های تبدیلی برای استانی که قطب کشاورزی کشور است یک ضعف بزرگ به شمار می رود که می تواند در متعادل سازی بازار محصولات فراوریی بسیار تأثیرگذار باشد.

منبع: همشهری آنلاین

به "سیب ارزان؛ بلای جان باغداران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیب ارزان؛ بلای جان باغداران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید