شتر 10 ساله بالاخره مقابل خانه ورزشی ها خوابید، بن بست روسا

خبرنگاران - گروه ورزش: مدیرانی که سال ها از دوره بازنشستگی آنها می گذرد اما همچنان بر سر کارند، در ورزش کم نیستند. از وزارتِ مسعود سلطانی فر گرفته تا فدراسیون هایی که بازوان این وزارتخانه به حساب می آیند، افرادی مدیریت می نمایند که بعضا بازنشسته هستند اما جزو معاونان یا روسا به حساب می آیند.

شتر 10 ساله بالاخره مقابل خانه ورزشی ها خوابید، بن بست روسا

این افراد بر اساس مصوبه دوم مردادماه مجلس شورای اسلامی مبنی بر منع به کارگیری بازنشسته ها و اصلاح آن که چهارشنبه هفته گذشته تاییدیه شورای نگهبان را هم گرفت، دیگر جایی در ورزش ندارند.

البته این اولین بار نیست که منع به کارگیری بازنشسته ها مطرح می گردد. حدود یک دهه از طرح موضوع و تاکید بر آن در ماده 95 قانون مدیریت خدمات کشوری می گذرد و بالاخره این شتر 10 ساله مقابل خانه ورزشی ها خوابید چراکه طی این مدت، روند طی گردیده برای منع به کارگیری بازنشسته ها، حداقل در ورزش و جز در موارد خاص و محدود، یاری حال خالی شدن پست های مدیریتی و تاثیرگذار از حضور بازنشسته ها نبوده است چرا که همیشه وجود برخی تبصره ها راه را برای بازگشت به کار بازنشسته ها در ورزش بازگذاشته بود.

این بار اما قانون منع به کارگیری بازنشسته ها و اصلاح اجرا شده در آن، با کاهش مقامات مستثنی همراه گردیده و همین مسئله جایگاه برخی مدیران ورزش را متزلزل نموده است.

طبق قانون این مدیران باید حداکثر تا 2 ماه آینده ترک پست نمایند، این موضوعی است که ورزش کشور را با چالش هایی روبرو خواهد نمود به خصوص که عدم مدیریت صحیح آن، ورود نهادهای بین المللی را موجب خواهد شد.

بر اساس منشور المپیک که کمیته بین المللی المپیک تاکید زیادی بر آن دارد و فدراسیون های بین المللی رشته های مختلف نیز از آن تبعیت می نمایند، هرگونه دخالت دولت در امور ورزش منع گردیده است.

به همین دلیل بود که بعد از برکناری محمد دادکان از ریاست فدراسیون فوتبال توسط رییس وقت سازمان تربیت بدنی یعنی محمد علی آبادی، فوتبال ایران توسط فیفا تعلیق شد و این مسئله تا ماه ها مسئولان ورزش و فوتبال ایران را درگیر خود نموده بود.

با این اوصاف وزارت ورزش باید در اجرای قانون جدید مربوط به بازنشسته ها، این موضوع را لحاظ کند تا عمل به قوانین داخلی با درگیری های بین المللی همراه نگردد.

مسعود سلطانی فر بعد از مصوبه مجلس و موافقت شورای نگهبان با کلیات آن، بیان کرد که بعد از ابلاغ قانون، ظرف مدت یک هفته آن را در ورزش اجرایی می نماید اما با توجه به تبعات احتمالی، چگونگی آن نسبت سرعت در انجام و احرای قانون، مهمتر به نظر می آید.

البته خبرنگاران کسب اطلاع نموده که وزارت ورزش بعد از اصلاحیه اجرا شده در قانون و پیگیری جدی آن، رایزنی با مدیران مشمول قانون را در دستور کار قرار داد تا کنار رفتن آنها با اعلام استعفا انجام گردد نه برکناری؛ اگرچه همزمان برخی از مدیران بازنشسته هم رایزنی هایی را انجام دادند تا همچنان در عرصه ورزش باقی بمانند.

فوتبال، والیبال، هندبال، قایقرانی، کاراته، جودو، تنیس، هاکی، قایقرانی ورزش های رزمی، ورزش های همگانی و سه گانه از جمله فدراسیون هایی هستند که عنوان گردیده روسای آنها بازنشسته هستند. علاوه بر این از برخی معاونان وزارت ورزش مانند محمدرضا داورزنی، فریبا محمدیان و همچنین محمد شروین اسبقیان هم به عنوان بازنشسته یاد گردیده است.

البته وزارت ورزش تا به امروز در مورد بازنشسته های مجموعه خود - اعم از وزارتخانه و فدراسیون ها- هیچ اعلام رسمی نداشته است اما افرادی مانند مهدی تاج و احمد ضیایی شخصا بازنشسته بودن شان را تایید نموده اند اگرچه آنها با رایزنی برای افزایش میزان درصد جانبازی خود، به دنبال حفظ جایگاه ریاست شان در فوتبال و والیبال هستند.

علاوه بر این دیگر افرادی که زمزمه بازنشستگی آنها مطرح بوده نیز برای حفظ موقعیت خود بیکار نبوده اند. شنیده گردیده رییس یکی از فدراسیون ها با جمع آوری فیلم های آرشیوی خود از سال های حضور در جبهه ، به دنبال دریافت مجوز برای ادامه کار رفته است. یکی از افراد وزارتخانه هم در این زمینه پیگیر وضعیت بیمه ای خود گردیده تا اینگونه راهی برای از دست ندادن جایگاه فعلی پیدا گردد.

در هر صورت تا بعد از ابلاغ رسمی قانون منع به کارگیری بازنشسته ها، وزارت ورزش باید طی 2 ماه نسبت به اعمال قانون اقدام کند. با توجه به در پیش بودن المپیک توکیو، بهتر است این جابه جایی های اجباری و قانونی، زودتر و البته قانونمند انجام گردد تا در آستانه این رویداد بزرگ، مسئله ای گریبان ورزش ایران و ورزشکارانش را نگیرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "شتر 10 ساله بالاخره مقابل خانه ورزشی ها خوابید، بن بست روسا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شتر 10 ساله بالاخره مقابل خانه ورزشی ها خوابید، بن بست روسا"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید