قهرمانی بدون اتوبوس

به گزارش وبلاگ ترکیه لحظه آخری، سرمربی اسبق تیم ملی ایران که خودش جزو هواداران سبک مربیگری یورگن کلوپ به حساب می آید، دلیل موفقیت او در لیورپول را تحلیل نموده است.

قهرمانی بدون اتوبوس

به گزارش وبلاگ ترکیه لحظه آخری، روزنامه شهروند نوشت: ششمین بار لیگ قهرمانان اروپا توسط لیورپول فتح شد؛ اتفاقی که بعد از سال ها قرمزهای آنفیلد و هواداران پرشمارشان در تمام جهان را به یک افتخار بزرگ رساند. حسرت قهرمانی در لیگ برتر همچنان بعد از نزدیک به 30 سال روی دل لیورپول مانده، اما آنها اجازه ندادند، دوری شان از سکوی قهرمانی قاره سبز به 15 سال برسد. این یک معجزه از یورگن کلوپ بود؛ مربی آلمانی با تیمی نه چندان پرستاره برای دومین سال تیمش را به فینال رساند و این بار مسرور از زمین بیرون آمد. تاتنهام هم نشانه ای از روزهای خوب نداشت، تا محمد صلاح بالاخره یک جام معتبر را در کارنامه فوتبالی اش ثبت کند. این قهرمانی، لیورپول را بعد از رئال مادرید و میلان به سومین تیم پرافتخار اروپا تبدیل کرد، حتی بالاتر از تیم های بزرگی مثل بارسلونا، یوونتوس و منچستریونایتد. جلال طالبی، سرمربی اسبق تیم ملی ایران که خودش جزو هواداران سبک مربیگری یورگن کلوپ به حساب می آید، در گفت وگو با شهروند به خوبی دلیل موفقیت او در لیورپول را تحلیل نموده است.

فینالی پایین تر از سطح انتظار

من تمام بازی های لیورپول را دنبال کردم و معتقدم یکی از بهترین تیم های اروپا در کل فصل بود. الان هم که قهرمان اروپا شد، هیچ کسی نمی تواند بگوید حقش نبوده، چون مسیرش را به خوبی با شکست تیم هایی همچون بایرن مونیخ و بارسلونا طی کرد. البته در فینال انتظار بیشتری از لیورپول با وجود پیروزی 2 بر صفر می رفت، چون نمایش جذابی از قرمزهای آنفیلد ندیدیم. گلی که در ثانیه های ابتدایی توسط صلاح از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید، بازی را خراب کرد و جذابیت را از فینال گرفت. شاید اگر تاتنهام به چنین گلی می رسید، بازی خیلی جذاب تر دنبال می شد. به جای بازی درگیرانه و با تکنیک از لیورپول بازی محتاطانه ای شاهد بودیم. تاتنهام هم زورش به این تیم نرسید، چون در خط حمله هری کین ناآماده را در اختیار داشت. در هر صورت این فینالی نبود که از دو تیم انگلیسی انتظارش را می کشیدیم؛ شاید اگر آژاکس در فینال بود، بازی جذاب تر می شد.

تیم کلوپ هیچ وقت اتوبوسی نیست

این لیورپول شاید از نظر اسمی بازیکنان چندان نامداری در اختیار نداشته باشد، اما خط به خط که نگاه می کنیم، هر کدام در نوع خود ستاره هستند. آلیسون در خط دروازه یکی از عوامل موفقیت لیورپول در این فصل و حتی فینال بود. در خط دفاع هم که فان دایک فوق العاده عمل کرد. جلوتر در خط هافبک هم کلوپ بازیکنان خوبی داشت اما خط حمله لیورپول در این فصل با مثلث صلاح، مانه و فیرمینیو زهردار بود. در کنار تمام اینها فلسفه مربیگری یورگن کلوپ از همه بیشتر روی لیورپول تأثیرگذار بود، تا این تیم از بحرانی که گرفتارش شده بود، بار دیگر به قهرمانی در اروپا برسد. سبک کلوپ هم همواره فشار روی حریف و فوتبال مستقیم بوده و هست. او به بازیکنانی اعتماد می نماید که فیزیک بدنی خوبی داشته باشند. با وجود فوتبال فیزیکی سبک کلوپ هیچ وقت اتوبوسی نیست.

معجزه اصلی برابر بارسا

این لیورپول قابل احترام و ستایش است، با این که مثل دیگر تیم های لیگ جزیره از بازیکنان انگلیسی زیادی استفاده نمی نماید اما در بهترین لیگ جهان، این فصل تا لحظه آخر مدعی بود. لیورپول این شکل فوتبال را مدیون کلوپ است. اوج کار آنها بازی با بارسلونا بود که یک معجزه واقعی را رقم زدند و با 4 گل بارسا را از پیش رو برداشتند. با این قهرمانی کار لیورپول سال آینده سخت تر است. کلوپ باید بداند یک فصل فوق العاده سخت را پیش رو دارد که همه به عنوان قهرمان اروپا روی او و تیمش حساب باز می نمایند.

کلوپ بهترین مربی جهانست؟

نمی توانم بگویم یورگن کلوپ هم اکنون بهترین مربی جهانست اما قطعاً جزو بهترین هاست. او هم مثل مربیان مطرح دیگر سبک خودش را دارد. گواردیولا را هم ببینید، وقتی به هر تیمی می رود، شما متوجه می شوید سبک خودش را به آن تیم تزریق نموده است. کلوپ هم تیمش را همواره جنگنده به میدان می فرستد. او جزو بهترین های جهانست اما کمی زمان می خواهد تا عنوان بهترین را به کلوپ اختصاص دهیم. شجاعت و نگاه مثبت او از ویژگی های خاص این مربی محسوب می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "قهرمانی بدون اتوبوس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قهرمانی بدون اتوبوس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید