مضرات ایبوپروفن برای مبتلایان به آرتروز روماتوئید

به گزارش خبرنگاران، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) از جمله شایع ترین داروهای تجویزی در دنیا هستند اما مصرف این داروها با افزایش فشارخون و بروز مسائل قلبی-عروقی هم همراه است.

مضرات ایبوپروفن برای مبتلایان به آرتروز روماتوئید

در برچسب داروهای NSAID هشدارهای در مورد افزایش فشارخون آمده است، اما داده های کمی در مورد تاثیرات داروهای خاص وجود دارد.

به گفته محققان، حفظ یا کنترل فشارخون در بیماران مبتلا به آرتروز و فشارخون همراه با آن (درمان شده با درمان نشده) سالانه مانع از مرگ 70 هزار نفر به دلیل سکته و 60 هزار نفر به دلیل بیماری قلبی عروقق کرونر می گردد.

محققان دانشگاه مرکز قلب سوئیس 444 بیمار را که 408 نفرشان مبتلا به استئوآرتریت و 36 نفرشان مبتلا به آرتروز روماتوئید بودند مورد مطالعه قرار دادند.

بیماران به طورتصادفی سلکوکسیب (100-200 mg دوبار در روز)، ایبوپروفن (600-800 mg سه بار در روز) یا ناپروکسن (375-500 mg دو بار در روز) دریافت کردند.

پژوهشگران دریافتند سلکوکسیب در طول 24 ساعت موجب کاهش میانگین فشارخون سیتولیک تا -0.3 mmHg شد درحالیکه ایبوپروفن و ناپروکسن به ترتیب موجب افزایش فشارخون تا mmHg 3.7 و 1.6 شدند.

آنالیز های بیشتر نشان داد درصد بیماران دارای فشارخون عادی که مبتلا به فشارخون بالا شدند در مورد مصرف کنندگان ایبوپروفن 23.2 درصد، ناپروکسن 19.0 درصد و سلکوکسیب10.3 درصد بود.

به گفته محققان، بیماران دریافت کننده ایبوپروفن 61 درصد بیشتر در معرض ابتلا به فشارخون قرار داشتند از اینرو تاکید می گردد به دلیل وجود این عوارض پرخطر قبل از مصرف ایبوپروفن حتما با پزشک مشورت گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "مضرات ایبوپروفن برای مبتلایان به آرتروز روماتوئید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مضرات ایبوپروفن برای مبتلایان به آرتروز روماتوئید"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید