نانو ذرات نورانی که مرگ سلولهای سرطانی را چند برابر می کند

به گزارش وبلاگ ترکیه لحظه آخری، محققان نانو ذرات کربنی فلورسنتی ساختند که می تواند درمان سرطان را ایمن تر و مؤثرتر کند.

نانو ذرات نورانی که مرگ سلولهای سرطانی را چند برابر می کند

به گزارش ، محققان نانو ذرات کربنی فلورسنتی ساختند که می توانند درمان سرطان را ایمن تر و مؤثرتر کنند. در این مطالعه که توسط محققان دانشگاه شفیلد انجام شده است، نانوذرات کربنی کوچکی تولید شده است که می تواند دارو های سرطانی را به تومور ها منتقل کند.

در حال حاضر درمان مبتنی بر نور که فتودینامیک درمانی هم شناخته می شود، روشی است که در آن از دارو هایی استفاده می کنند که فقط وقتی در معرض نور قرار می گیرند می توانند سلول های سرطانی را از بین ببرند. با این وجود، بسیاری از این دارو ها حتی بدون نور هم سمی هستند و باعث عوارض جانبی بسیاری در بیماران و همچنین منجر به نارسایی در درمان می شوند.

محققان دانشگاه شفیلد در تلاشند از این نانوذرات کربنی به عنوان راهی برای رساندن دارو به تومور، این دارو ها را بهبود بخشند. این نانو ذرات که با مواد طبیعی مانند ساکارز و اسید سیتریک ساخته می شوند، دارای سمیت بسیار کمی هستند و این ویژگی آن ها را برای این کار بسیار مفید می کند.

به گفته دکتر فردریک کلایسنس سرپرست این تحقیق، هنگامی که این دارو به سطح یک نانو ذره متصل می شود، چهار برابر کمتر از فعال شدن با نور سمی بود، در حالی که اثرات ضد سرطان آن را حفظ می کند و باعث افزایش اثربخشی دارو درسرطان پوست می شود.

کاوشگر هوشمندی که به شکار سلول های سرطانی می رود

مزیت دیگر نانوذرات کربن فلورسنت این است که می درخشند و باعث می شود مکان یابی و تجمع آن ها در تومور ها بسیار ساده باشد. امید می رود بر اساس نتایج این تحقیقات دارو های ضد سرطان ارزانتری با راندمان بیشتر برای از بین بردن تومور ها و عوارض جانبی کمتر در بیماران تولید شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "نانو ذرات نورانی که مرگ سلولهای سرطانی را چند برابر می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانو ذرات نورانی که مرگ سلولهای سرطانی را چند برابر می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید