10 نکته برای استفاده از انعکاس در عکاسی

استفاده از انعکاس در عکاسی یکی از تکنیک هایی است که می تواند جذابیت زیادی در عکس ایجاد کند. بنابراین می توانید به جای دریافت عکس هایی بی هدف چشمان خود را برای کشف انعکاس ها تیز کنید. اگر چشمان خود را برای یافتن انعکاس ها ورزیده کنید متوجه خواهید شد که انعکاس ها تقریبا همه جا پیدا می شوند. پنجره ها، آیینه ها، چاله های آب و دریاچه ها همگی سطوحی عالی برای انعکاس می سازند. حتی سطوح براقی نظیر شیشه عینک آفتابی یا یک کتری فلزی هم می توانند به خوبی برای ثبت انعکاس مورد استفاده قرار بگیرند. در ادامه به 10 نکته برای استفاده از تکنیک انعکاس در عکاسی می پردازیم که می توانند هنگام عکاسی با موبایل برای دریافت عکس هایی زیباتر به شما یاری نمایند.

10 نکته برای استفاده از انعکاس در عکاسی

1. به ترکیب بندی توجه کنید

تمام عکس ها باید ترکیب بندی خوبی داشته باشند. این موضوع در خصوص عکاسی موبایل از انعکاس هم صدق می نماید. ترکیب بندی خوب شما را قادر خواهد نمود انعکاس هایی را که با حضور خود ابعاد جدیدی به عکس می بخشند به خوبی کادربندی و تقویت کنید.

هنگام تصمیم گیری در خصوص ترکیب بندی می توانید از قانون یک سوم بهره بگیرید. برای مثال سعی کنید خط افق را به اندازه یک سوم از بالا یا پایین کادر فاصله بدهید. همچنین هنگام بستن ترکیب بندی باید تصمیم بگیرید که کدام بخش انعکاس قرار است تأثیرگذارترین بخش باشد و نقطه تمرکز اصلی عکس را تشکیل دهد.

البته در خیلی از موارد ممکن است انعکاس سوژه اصلی شما نباشد. سوژه اصلی می تواند یک فرد، یک درخت یا هر شیء دیگری باشد که در صحنه قرار گرفته است. درهرحال نزدیک کردن سوژه به لبه های کادر با فاصله ایده آل یک سوم می تواند به ساختن عکسی با ترکیب بندی خوب یاری کند.

2. از تقارن بهره ببرید

تکنیک دیگری که هنگام عکاسی از انعکاس استفاده می گردد بهره دریافت از آن برای ایجاد تقارن در عکس است. این شیوه تعادلی کامل در عکس ایجاد خواهد نمود. برای مثال اگر شیئی در بخش بالایی تصویر داشته باشید انعکاس آن در پایین تصویر قرار خواهد گرفت.

به همین ترتیب می توانید از سطوح انعکاسی برای تقسیم تصویر و ایجاد تاثیرات غیرمعمول بهره ببرید. برای مثال تغییر دادن نحوه نزدیک شدن خطوط به هم با استفاده از انعکاس می تواند درک روزمره از پرسپکتیو را به هم ریخته و بیننده را تحت تاثیر قرار دهد.

3. کادر را ساده نگه دارید

عکس برای تاثیرگذار بودن لزوما نباید پیچیده باشد. در اغلب موارد ایده هرچه کمتر بهتر (Less is more) در خصوص عکاسی موبایل کارایی بیشتری دارد. این موضوع می تواند به خصوص در خصوص استفاده از انعکاس در عکس صادق باشد.

یک سوژه و انعکاس گیرا می تواند بر عکس مسلط شده و تمام جذابیتی را که احتیاج دارید مهیا کند. قرار دادن عناصر دیگر در عکس با ایجاد نقاط تمرکز غیرضروری تنها موجب حواس پرتی خواهد شد.

4. به سطح انعکاس دهنده نزدیک شوید

اگر با استفاده از آب عکاسی می کنید کوشش کنید به سطح آن نزدیک شوید. با این کار پیش زمینه تصویر با انعکاس آسمان و سوژه عکاسی پر خواهد شد. بعلاوه این کار به بهبود ترکیب بندی و جذابیت عکس و حذف کردن نقاط تمرکز غیرضروری یاری خواهد نمود.

نزدیک شدن به آب همچنین موجب تقویت جنبه های خاصی نظیر امواج و درخشش نور خورشید روی سطح آن می گردد.

5. در ساعت های طلایی عکاسی کنید

ساعت طلایی به زمان کوتاه قرار دریافت خورشید در نزدیکی خط افق پس از طلوع و پیش از غروب آفتاب گفته می گردد. بنابراین منظور از ساعت طلایی دقیقا مدتی برابر با یک ساعت نیست. دلایل زیادی برای علاقه عکاسان به این زمان از روز وجود دارد.

یک دلیل این است که آسمان در ساعت طلایی می تواند با رنگ های درخشان قرمز، نارنجی و زرد خود پس زمینه ای دراماتیک برای ثبت صحنه ای که در برابر شماست فراهم کند. در عکاسی موبایل از انعکاس استفاده از بازتاب خورشید هنگام طلوع یا غروب از روی سطح دریا یا دریاچه می تواند به خلق عکسی فوق العاده زیبا و سرشار از جذابیت منجر گردد.

همچنین نور در ساعت طلایی بسیار نرم تر است و عکاسی کردن به سمت آفتاب را آسان تر می نماید. هنگام عکاسی به سمت نور سوژه شما به شکل سیلوئت در برابر آسمان ظاهر خواهد شد و بازتاب آن بر سطح نازک آب قرارگرفته روی شن های ساحل یا در یک گودال آب نیز همین وضعیت را خواهد داشت.

6. از آیینه ها برای کادربندی سوژه بهره ببرید

استفاده از آیینه ها تکنیکی هوشمندانه در عکاسی موبایل است که اجازه می دهد سوژه را به شکلی متفاوت کادربندی کنید. این تکنیک نمونه ای عالی است که نشان می دهد انعکاس چگونه می تواند توازن نیروهای یک تصویر را تغییر دهد.

می توانید از تصویر منعکس شده در یک آیینه برای ساختن کادری طبیعی در اطراف سوژه بهره ببرید. پس زمینه همچنان سر جای خود واقع شده است ولی تصویر قرارگرفته در آیینه کاملا برجسته شده و نوعی ترکیب بندی تصویر در تصویر می سازد.

هنگام استفاده از این تکنیک باید مطمئن شوید که فوکوس دوربین به جای محیطی که آیینه را احاطه می نماید روی سوژه ای که در درون آیینه واقع شده است تنظیم شده باشد. با استفاده خلاقانه از افکت های محوشدگی (Blur) یا کاهش عمق میدان می تواند پس زمینه را محوتر نموده و تمرکز را بازهم بیشتر متوجه انعکاس سوژه در آیینه کنید.

7. دنیایی وارونه خلق کنید

می توانید با برش دادن تصویر و نزدیک تر کردن انعکاس ها و توجه به نحوه برش دادن و کادربندی سوژه و سپس چرخاندن تصویر به اندازه 180 درجه عکس هایی جالب بسازید.

این کار باعث خواهد شد انعکاس ها شبیه پنجره ای به سوی واقعیتی دیگر به نظر برسند.

8. از شرایط آب وهوایی بهره ببرید

هنگام عکاسی از انعکاس ها شرایط آب وهوا می تواند یاری ارزشمندی بکند؛ چراکه شرایط آب وهوایی مناسب به بالا رفتن بار عاطفی صحنه و احساس در عکس یاری خواهد نمود.

در روزهایی که نور خورشید کنتراستی سایه دار روی ابرهای آسمان ایجاد نموده است به نحوه بازتاب آن ها بر سطح یک دریاچه دقت کنید. شرایط آب وهوایی دیگر مانند مه صبحگاهی هم می تواند جوی مرموز و اسرارآمیز در عکس ایجاد کند. در سوی دیگر توفانی که در حال نزدیک شدن باشد با انعکاس یافتن در آب یا هر سطح دیگری شدت بیشتری پیدا خواهد نمود. ابرها با وارونه شدن در یک انعکاس می توانند اشکال و فرم های جدیدی به خود بگیرند.

9. از پنجره ها عکاسی کنید

یک تکنیک رایج دیگر برای عکاسی از انعکاس قرار دادن اشیا و انعکاس ها روی یکدیگر است. این تاثیر را می توانید با عکاسی کردن از سطوحی نظیر شیشه پنجره یا ویترین که نیمه آیینه ای هستند به سادگی ایجاد کنید.

ترکیبی از اشیای پشت شیشه و اشیایی که در پنجره منعکس شده اند می تواند جلوه هایی غیرمعمول و انتزاعی ایجاد کند. نتیجع این کار اندکی شبیه ترکیب کردن دو عکس در یک قاب با تکنیک مالتی اکسپوژر است.

هنگام عکاسی موبایل به این شیوه اگر قصد دارید انعکاس نقطه تمرکز اصلی عکس را تشکیل دهید توجه به تنظیم صحیح فوکوس روی انعکاس شیشه به جای اشیای پشت آن اهمیت زیادی خواهد داشت.

10. از اپلیکیشن ها برای ایجاد انعکاس بهره ببرید

همچنین می توانید از اپلیکیشن های خاصی نظیر Reflect Mirror Camera برای افزودن انعکاس به عکس خود بهره ببرید. برای افزودن انعکاس به عکس هایی که قبلا گرفته بوده اید کافی است آن را در اپلیکیشن باز نموده، روی ناحیه ای از عکس که انعکاس باید از آنجا شروع گردد ضربه بزنید و محل دقیق قرارگیری انعکاس را با بالا و پایین کشیدن انگشت معین کنید. این اپلیکیشن حتی اجازه می دهد انعکاس مورد نظر خود را از میان انواع گوناگون مختلف و سطوح متفاوت انتخاب کنید.

یک راه دیگر هم استفاده کردن از اپلیکیشنی نظیر Superimpose است که اجازه می دهد با قرار دادن یک عکس روی عکسی دیگر تاثیری شبیه انعکاس حاصل از شیشه پنجره را بازسازی کنید.

منبع: Mobiography

منبع: دیجیکالا مگ

به "10 نکته برای استفاده از انعکاس در عکاسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نکته برای استفاده از انعکاس در عکاسی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید