12 خانه قاجاری و صفوی در بافت تاریخی بشرویه مرمت شد

به گزارش وبلاگ ترکیه لحظه آخری، مدیر پایگاه بافت تاریخی بشرویه از مرمت مشارکتی 12 بنای تاریخی متعلق به دوره قاجار و صفوی در بافت ارزشمند و تاریخی بشرویه اطلاع داد.

12 خانه قاجاری و صفوی در بافت تاریخی بشرویه مرمت شد

به گزارش وبلاگ ترکیه لحظه آخری به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بافت تاریخی بشرویه یکی از بافت های زنده و پویا محسوب می گردد که در فاصله 300 کیلومتری از مرکز استان خراسان جنوبی و در سمت شمال غربی این استان نهاده شده است. گفته می گردد این بافت تاریخی چهارمین بافت تاریخی خشت و گل خراسان جنوبی به شمار می رود.

کاظم شنبم زاده مدیر بافت تاریخی بشرویه با اعلام اینکه 12 خانه تاریخی با مشارکت مالکان خصوصیف پایگاه میراث فرهنگی و اداره میراث فرهنگی بشرویه مورد مرمت مشارکتی نهاده شد گفت: بافت تاریخی بشرویه یک بافت کاملا پویا و زنده است که درراستای الگوسازی مداخله در بناهای تاریخی و ارتقای کیفیت فضا با همکاری مالکین در بناهای شاخص اقدامات مرمتی صورت گرفت.

او اضافه نمود: این خانه های تاریخی متعلق به دوره قاجار و صفویه است که معماری اکثر این بناهای تاریخی از الگوی دو صفه و چهارصفه صفوی پیروی می نمایند.

به گفته شنبم زاده، خانه تاریخی کیانی زاده، خانه برگی، خانه میربلوکی، خانه مشهدی پور، خانه هراتی از جمله بناهایی هستند که با مشارکت مالکان و پایگاه و اداره میراث فرهنگی بشرویه مرمت شد و خانه پناهی و خانه و ساباط مستوفی از جمله بناهایی محسوب می شوند که متعلق به شهرداری هستند که با مشارکت پایگاه مرمت شدند.

مدیر پایگاه تاریخی بشرویه با اشاره به اینکه فصل نخست مرمت این بناهای تاریخی به اتمام رسیده ادامه داد: مرمت این 12 بنای تاریخی از خردادماه امسال شروع شده و مرمت و استحکام بخشی بنا تا شهریورماه به انتها رسید.

او گفت: درحال حاضر مطالعات پایین محله بافت تاریخی بشرویه انجام گرفته و در نقاط دیگر بافت نیز نیازمند مشارکت کلیه نهادها، مالکین جهت ساماندهی و ارتقای کیفیت فضای شهری داخل بافت هستیم.

شنبم زاده تاکید نمود: هم اکنون از محل اعتبارات زیرساخت در راستای الگوسازی، برق محور حاج علی اشرف با مشارکت شهرداری بشرویه اصلاح و ساماندهی شد که امیدواریم بتوانیم در سایر محورهای شاخص بافت نیز این اصلاح شبکه را انجام دهیم.

منبع: میراث آریا

به "12 خانه قاجاری و صفوی در بافت تاریخی بشرویه مرمت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 خانه قاجاری و صفوی در بافت تاریخی بشرویه مرمت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید