انتقاد عارف از نوع برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران

رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با انتقاد از برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران بر ضرورت حل ریشه ای مسائل کارگران تاکید نمود.

انتقاد عارف از نوع برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران

به گزارش خبرنگاران، به نقل از امیدنامه، محمدرضا عارف در دیدار با اعضای هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران، با اشاره به نقش ممتاز کارگران در پیروزی انقلاب اسلامی ایران بر ضرورت برطرف ریشه ای مسائل این قشر از جامعه تاکید نمود و گفت: در شرایط سخت و سخت فعلی کشور بیشترین فشار اقتصادی متوجه قشر کارگر است و باید به مطالبات آنان بصورت جدی رسیدگی گردد. برخوردهای بعضا امنیتی و قضایی با مطالبات کارگرانی که در چارچوب قانون پیگیر حق و حقوق خودشان هستند با ذات انقلاب اسلامی همخوانی ندارد و اینگونه برخوردها پاک کردن صورت مساله است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ضروری است با دقت آنالیز گردد که چرا صندوقهای بیمه ای کشور دچار مشکل شده اند و سود دهی ندارند و نمی توانند سرپا بمانند و دچار ورشکستگی می شوند، تاکید نمود: به نظر من دلیل اصلی مسائل صندوقها ضعف و چالش های مدیریتی است. پولی که به صندوقها واریز می گردد، باید تبدیل به ارزش افزوده گردد و سرمایه گذاری صورت بگیرد که متاسفانه در این زمینه به درستی عمل نشده است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه سازمان تامین اجتماعی با دیگر صندوقهای کشور تفاوت بزرگی دارد، گفت: امروز از مسائل تامین اجتماعی آگاهی دارم و کسری صندوق نیز باعث نگرانی است اما بزرگترین مشکل صندوق تامین اجتماعی از گذشته تاکنون، نگاه دولت ها به این صندوق بوده است.

وی با تاکید بر اینکه همواره دولتها در مواد ضروری دست در جیب صندوق سازمان تامین اجتماعی نموده اند، گفت: اکنون باید به این مهم بیندیشیم که آیا می توان کاری کرد که دولتها به سازمان تامین اجتماعی نگاه منفعت طلبانه نداشته باشند و اجازه دهند سازمان به خدمات رسانی به قشر کارگر و بازنشسته بپردازد.

عارف با انتقاد از قوانینی که باعث شده صندوق تامین اجتماعی به چالش کشیده گردد، گفت: متاسفانه دولتها بخشی از مسائل خود را به تامین اجتماعی منتقل کردند. سن بازنشستگی را پایین آوردند و یک باره نیروی کار با 20 سال سابقه بازنشسته شد. در مجالس گذشته برخی قوانین را وضع کردند تا دولت بخشی از تعهدات کارفرمایان را بر عهده بگیرد و خلاصه آنکه هر جا کم آورند، از جیب سازمان تامین اجتماعی هزینه کردند.

وی با تاکید بر اینکه اگر به کارآمدی صندوق و سازمان تامین اجتماعی توجه بیشتری می شد، این صندوق می توانست خودکفا باشد و بدون هیچ مسئله ای به حیات خود ادامه دهد، توضیح داد: متاسفانه چالشهایی که درست شد، ناشی از قوانین احساسی و موردی بود که تامین اجتماعی را به شکل امروزی درآورده است.

رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه امروزه به تنهایی نمی توان مسائل سازمان تامین اجتماعی را حل کرد، گفت: حل مسائل تامین اجتماعی به عزم ملی احتیاج دارد و باید دولت، مجلس، کارگران، بازنشستگان و همه کسانی که با تامین اجتماعی درگیر هستند، به کمک این سازمان بشتابند.

وی با بیان اینکه فراکسیون امید همکاری های لازم را برای برطرف مسائل تامین اجتماعی انجام می دهد، گفت: علاوه بر این حاضر هستیم برای رضایت کارگران و بازنشستگان با دیگر کنندگان نیز رایزنی داشته باشیم تا مسائل سازمان تامین اجتماعی را کاهش دهیم.

عارف با اشاره به سابقه دیرینه چالشهای سازمان تامین اجتماعی با دیگر وزارتخانه ها گفت: سالها بین وزارت بهداشت، وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی درگیری بود و هر از چند گاهی یک دستگاه به دنبال مدیریت بر سازمان تامین اجتماعی بود.

وی با تاکید بر اینکه برای حل چالشهای تامین اجتماعی، همواره این مساله مطرح می شد که مدیریت سازمان تامین اجتماعی بر عهده یک اقتصاددان باشد یا پزشک گفت: سازمان تامین اجتماعی دو وجه درمانی و اقتصادی دارد. بنابراین هرگاه که مدیریت سازمان را به پزشک سپردیم، توجه به بخشهای درمانی شدت گرفت و هزینه های سازمان در بخش درمانی بالا رفت و هرگاه که اقتصاددان را به عنوان مدیر تامین اجتماعی برگزیدیم، در بخش درمانی مشکل داشتیم. باید مدیریتی کارآمد بر این سازمان حاکم گردد تا به هر دو جنبه مهم برسد.

عارف همچنین با گرامی داشت یاد و خاطره مرحوم نوربخش رئیس فقید سازمان تامین اجتماعی، گفت: سالهاست که شعار برطرف مسائل رفاهی مردم را می دهیم اما برای آن برنامه نداشتیم و هرگاه به مشکل خوردیم، از کیسه تامین اجتماعی بخشیدیم که نتیجه این نوع مدیریت، وضعیت نگران کننده سازمان تامین اجتماعی است.

وی هزینه اداره کشور را بالا توصیف کرد و گفت: درآمد کشور محدود است و سالها به واسطه تنها درآمد نفتی خواسته ایم مسائل کشور را حل کنیم. متاسفانه کمتر به فکر بالا بردن درآمدهای ملی کشور بوده ایم و هر کس مدیریت را بر عهده گرفته، هزینه های سنگینی به کشور تحمیل نموده است.

عارف خواهان همکاری و همفکری برای آنالیز مسائل سازمان تامین اجتماعی شد و گفت: مطالبی که اعضای کانون کارگران بازنشسته تهران مطرح کردند، بسیار خوب بود. اما انتظار داریم برای حل مسائل تامین اجتماعی سیاست گذاری بگردد و برای رسیدن به یک سیاستگذاری مناسب، تشکلهای کارگری و کارفرمایی پیشنهاد بدهند تا بتوانیم آن پیشنهادها را پس از چکش کاری به قانونی مناسب و راهگشا تبدیل کنیم.

وی با تاکید بر اینکه مسائل کارگران را باید به جدیت برطرف کنیم، گفت: برخی مسائل احتیاجمند تصمیم گیری عاقلانه و سریع است. این در حالی است که عده ای خاص از تصمیم گیری گریزان هستند. باید مدیران با شهامت بیشتر و در چارچوب سیاست ها و برنامه های توسعه تصمیم اتخاذ کنند.

رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با انتقاد از ادغام وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: این سه وزارتخانه هیچ سنخیتی با هم ندارند و دایره مسئولیت آنها به اندازه ای گسترده است که اداره آن از عهده یک وزیر بر نمی آید اما متاسفانه ادغام شدند و امروز مسائل ناشی از این ادغام را مشاهده می کنیم که بخشی از آن گریبانگیر سازمان تامین اجتماعی شده است.

وی با اشاره به تاسیس وزارت رفاه اجتماعی در دولت اصلاحات گفت: در آن موقع اهمیت صندوق ها را احساس نموده بودیم و به همین دلیل صندوقها را در یک وزارتخانه جمع کردیم تا بتوانیم مدیریت منسجمی برای آنها تعریف کنیم.

عارف در پاسخ به انتقاد هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران مبنی بر اینکه مجلس و دولتها 26 قانون را به سازمان تامین اجتماعی تحمیل کردند و شرایط را بدین صورت کردند که سازمان در مرز ورشکستگی قرار گرفته است، گفت: امروزه این تصمیمات قانون شده و لازم الاجراست. اما ضروری است این قوانین اصلاح گردد. یا به صورت موردی در قالب لایحه و طرح به مجلس ارایه گردد و یا رایزنی های لازم صورت بگیرد تا در لایحه برنامه و بودجه سالانه این قوانین را اصلاح کنیم.

وی در مورد گزارشی که مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت سازمان تامین اجتماعی مطرح نموده بود، گفت: بهتر است تشکلهای صنفی مرتبط با سازمان تامین اجتماعی ارتباط بیشتری با مرکز پژوهشها داشته باشند و مسائل را با این مرکز در میان بگذارند تا بتوانیم از گزارشهای تخصصی مرکز پژوهشها برای حل مسائل تامین اجتماعی بهره بگیریم.

عارف بر حل مسائل سازمان تامین اجتماعی تاکید نمود و گفت: قبول داریم که بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی چالش جدی است و باید به این چالش سرانجام بدهیم. به همین دلیل آمادگی داریم تا در مجلس این مسائل را مرتفع کنیم. آن بخش از مسائل تامین اجتماعی مرتبط با دولت که بار مالی دارد، می توانیم با دولت رایزنی کنیم تا آن بار مالی را بپذیرد و آن بخش هم که بار مالی ندارد و اصلاحیه قانون است، تشکلها پیشنهاد بدهند تا آن مسائل را به صورت طرح در مجلس مطرح کنیم و بار سازمان تامین اجتماعی را کم کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در مورد سازمان تامین اجتماعی خوب عمل نشده است، گفت: اگرچه برای هر اقدامی در سازمان تامین اجتماعی حتی برداشت از اموال سازمان مجوز قانونی گرفته شده است، اما فراموش نکنیم که سازمان تامین اجتماعی حق الناس است و کارگران و بازنشستگان نسبت به آن حساسیت دارند و آنچه از سازمان برداشت شده، در اصل حق الناس بوده و نباید برداشت می شد و باید مطالبات این سازمان از دولت بر اساس یک برنامه زمان بندی و در اسرع وقت پرداخت گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "انتقاد عارف از نوع برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد عارف از نوع برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید